Má pití kávy svá pozitiva?

Nejméně dvě lékařské studie naznačují, že pití kávy je mnohem zdravější, než si myslíme. První ze zmiňovaných studií byla zaměřena na dlouhodobé studie účinků kofeinu na centrální nervový systém. Do této studie bylo zapojeno více než 1400 lidí ve Švédsku a Finsku a její výsledky předkládají, že u lidí, kteří denně vypijí tři až pět šálků kávy, existuje mnohem menší riziko vzniku Alzheimerovy choroby nebo demence v porovnání s lidmi, kteří kávu pijí výjimečně nebo vůbec.

Další studie, která byla provedena v Bostonu a zveřejněna ve vědeckém časopise Circulation, odhalila, že u lidí, kteří pijí více než čtyři šálky kávy denně, se riziko mrtvice snížilo až o 20 %.

Pití kávy má samozřejmě i svá negativa, ale důležité je nezapomenout mít z něho požitek a nic nepřehánět. Ve Švédsku na to mají krásné slovo „lagom“, které se dá volně přeložit jako „tak akorát“ nebo „ani málo, ani moc“. Tímto heslem se řídí nejen při konzumaci kávy, ale prolíná se celým jejich životem a chováním.

Pokud si chcete kávu opravdu vychutnat, vyzkoušejte si ji připravit na kávovaru JURA – slibujeme, že se bude jednat o opravdový požitek.