Konec hliníku v kapslích na kávu? V dohledné době ne!

Málokdo ví, že hliníkové kapsle do kávovarů jsou velmi těžko recyklovatelné. A jsou tak zátěží pro životní prostředí. Věděla to však mladá česká studentka, když přišla s inovativním nápadem, jak vyrobit kávové kapsle bez obsahu hliníku a plastu, a stala se vítězkou letošního ročníku mezinárodní soutěže Model Young Package.

Model Young Package je soutěží v obalovém designu, která každým rokem vypisuje jiné téma. To bylo pro letošní rok COFFEE MANIA, a proto se veškeré přihlášené obaly týkaly kávy a kávových produktů. Studentka Veronika Janečková navrhla sadu 100 % kompostovatelných kávových kapslí, které jsou v současné době vyráběny z těžko rozložitelného hliníku a plastu, a proto představují obrovskou zátěž pro životní prostředí. Škoda jen, že se nezačnou vyrábět hned. I když se totiž její inovativní ekologický přístup ujme, bude trvat ještě několik let, než na to trh zareaguje.  

I z těchto důvodů od nás získávají palec nahoru kávovar JURA, jejichž odpadem je přírodní kávová sedlina, která se mnohdy používá jako hnojivo.