Hlavní kritéria hodnocení chuti kávy

Na trhu existuje celá řada kávovarů, ale ani ten nejlepší Vám nepřipraví kávu bez toho, že byste se o něj správně starali. Plně automatické kávovary JURA disponují integrovanými programy proplachů i čištění, přesto nejsou všemocné. V případě, že si chcete šálek kávy opravdu vychutnat, je třeba si nejen vybrat dobrou kávovou směs, ale také se o kávovar starat. I drobnosti totiž mohou ovlivnit výslednou chuť kávy.

Ostatně zastavme se na chvilku u chuti – ta je totiž považována za jeden z hlavních hodnotících kritérií kvality kávy. Chuť je definována jako smyslové vnímání, které cítíme v ústech. Obecně jsou rozlišovány čtyři základní chutě: sladko, které vnímáme na špičce jazyka, slano vnímané na špičce a po stranách jazyka vpředu, kyselo (po stranách jazyka vzadu) a hořko. To cítíme až vzadu u kořene jazyka.

coffee aroma

Hořkost je u kávy určena stupněm pražení kávových zrn a můžeme v ní vnímat i stopy tmavé čokolády a kakaa. Nejčastějšími přídavnými jmény používanými k popisu hořkosti kávy jsou: čokoládová, ořechová, bobulovitá, kořenitá, dřevitá, zemitá nebo kouřovitá.

Další chutí, kterou u kávy vnímáme je kyselost. Ta je do určité míry u kávy žádoucí vlastností. Jedná se o přívlastek, kterým se pyšní především kávy pěstované ve vyšších nadmořských výškách a mívá široké rozpětí. Nejčastěji bývá kyselost popisována slovy jako živá, jasná, silná, intenzivní nebo jiskřivá.

Posledním hodnotícím kritériem chuti kávy je plnost jejího těla. To slouží k identifikaci hustoty nápoje na jazyku a záleží u ní nejen na odrůdě kávy, ale i na tom, jak je připravena. Káva z automatického kávovaru bude mít plnější tělo než káva filtrovaná.

Ať už preferujete kávu nakyslejší nebo kořenitější, s plnějším tělem nebo s čokoládovými podtóny, pamatujte – kvalitní a správně upražená káva by neměla zanechávat v ústech žádnou pachuť. Mělo by se jednat o požitek.