Automatické espresso vs kapsle

Někdo už v tom má dávno jasno, zatímco jiný stále tápe… Na jedné straně stojí zapřisáhlí zastánci kapslí jako George Clooney, na druhé straně milovníci čerstvě namleté kávy - Rogger Federer (ten je mimochodem ambasadorem značky JURA).

Obě varianty mají své nesporné výhody… Ale i nevýhody…

Kapsle

Výhodami kapslových kávovarů jsou především jednoduchá příprava a snadnější údržba přístroje. Delší trvanlivost kávy (možná spíš nevýhoda) v hermeticky uzavřených kapslích nebo jejím obalu a relativně nízká pořizovací cena.

Oproti tomu k největším nevýhodám patří zejména výrazně vyšší cena za šálek kávy. Jedna kapsle totiž vychází na cca 8 až 15 Kč. Kávové směsi v nich použité jsou srovnatelné s průměrnou (nikoliv špičkovou) běžně prodávanou praženou mletou kávou. Buď se jedná o 100 % arabiku nebo směs arabiky a robusty, ale bohužel ne vždy tuto informaci na balení naleznete. Navíc kapsle jsou někdy i rok staré a i přes hermetický obal je to znát!

Další nevýhodou je fakt, že většina přístrojů dovoluje použití pouze originálních kapslí, kde každá má svůj specifický tvar. U některých výrobců již došlo k propadnutí patentu, a tak například pro Nespresso nebo Cremesso můžete zakoupit takzvané kompatibilní kapsle, a to i za přijatelnější cenu. Na trhu se díky vlně negativních emocí týkajících se ekologické zátěže spojené s jednorázovými plastovými a hliníkovými obaly kapslí začali objevovat také plnitelné kapsle, do kterých můžete vkládat svou oblíbenou kávovou směs. Nicméně se jedná o nekomfortní záležitost, při které odpadá hlavní výhoda kapslových kávovarů a tou je jednoduchá a rychlá příprava. Věřte, že plněním můžete strávit opravdu hodně času! 

Poslední a za nás největší nevýhodou, kterou jsme již nakousli je ekologická zátěž. Kapsle jsou velmi těžko recyklovatelné! A přesto, že je firmy odebírají zpět pod záminkou “recyklace”, k opravdové ekologické likvidaci u drtivé většiny nedochází!


Automatická espressa

Na druhé straně stojí automatická espressaJejich obrovskou výhodou je nízká cena za jednu kávu! Vyšší pořizovací cena se tak postupně vrátí. U rodinného kávovaru do 2 let!  Pokud budeme počítat, že jedna kapsle stojí průměrně 10 Kč, tak tady Vás jeden šálek čerstvé výběrové kávy vyjde na 3 až 5 Kč a v případě, že si zakoupíte levnější kávovou směs (srovnatelnou s kapslemi), tak se můžete dostat dokonce pod 1 Kč.

Jedním z největších benefitů těchto kávovarů je čerstvost kávy – jedině u čerstvě namleté kávy dokážete plně ocenit její aroma i chuť. Podmínkou však je, že Vám zrnková káva v zásobníku neležela moc dlouho. Působení tepla a vzduchu má totiž neblahý vliv.

Přesné nastavení Vámi oblíbené intenzity kávy a množství vody. To je další výhodou automatických kávovarů. Už nikdy se Vám nestane, že budete mít kávu příliš silnou nebo příliš vodovou. Vše si nastavíte přesně podle svých představ a poté už stačí přijít a připravit si oblíbený nápoj stisknutím jednoho tlačítka. I tady platí, že si můžete vychutnat nejen espresso, ale také oblíbené mléčné speciality – vše záleží na typu zakoupeného kávovaru.

Ještě před koupí samotného přístroje je dobré se zamyslet nad tím, jakou vytíženost bude mít. V případě, že jste opravdový milovník, který má spotřebu 3 nebo 5 šálků kávy denně, je určitě lepší oželet vyšší prvotní investici a porozhlédnout se mezi těmi automatickými.

A jak to máte s kávou vy? Vedou kapsle, nebo čerstvě namletá káva?