K čemu se hodí kávová sedlina

Máte doma kávovar JURA, který Vám vždy připraví kávu čerstvě namletou a chutnou, ale následně Vám zbývá sedlina, kterou vyhazujete do popelnice? Od teď už nebudete.

Kávová sedlina je vynikající hnojivo k růžím a bylinkám. Sedlina obsahuje vysoký podíl draslíku, a proto posiluje přirozenou obranyschopnost rostlin. Ty jsou potom méně náchylné na škůdce, především na slimáky a hlemýždě. Jednoduše nasypte sedlinu kolem již zasazených rostlin nebo ji smíchejte přímo s půdou. Sedlina při rozkladu vytváří látky, které jsou součástí humusu.

Díky svému kyselejšími pH prospívá také vřesům, vřesovcům, azalkám nebo rododendronům, stejně jako rašelina. Využít ji můžete také pro hortenzie, u kterých tak docílíte krásně barevných květů. Stačí, když při zalévání přidáte do konvice trochu této sedliny.

Své využití nachází i v kosmetickém průmyslu například jako přírodní peeling nebo při výrobě pleťových masek. Stejně tak funguje jako přírodní barvivo. Zaručeně existuje celá řada dalších zajímavých způsobů jak tento „odpad“ dále zrecyklovat, pokud máte nějaký osvědčený, dejte o tom vědět.